Cilvēks, kas vieno. Vilim Ozolam - 100.
Sirds cilvēks ar dejā dāvātu dvēseli
Šis gads dejotāju saimei pagājis Viļa Ozola simtgades zīmē. Ar vērienīgu koncertu š.g. 26.novembrī Jelgavas Kultūras namā atzīmēsim V. Ozola radošo veikumu un ieguldījumu latviešu skatuviskās dejas mākslā. Koncertā piedalīsies desmit Jelgavas deju kolektīvi, kuros savu radošo dzirksti un nospiedumu laika gaitā atstājis pats jubilārs, līdzdarbosies muzikālā apvienība Ulda Timmas vadībā un Ā. Alunāna teātra aktieri.
V. Ozols, dzimis Jelgavas apriņķa Valgundes pagasta “Mežgaļos” tālajā 1923. gadā, mācības uzsācis un pabeidzis Jelgavā. Pēc Otrā pasaules kara nokļūdams darba bataljonā Leņingradā (mūsdienās Sanktpēterburgā), kur grūtos laikus palīdzējis pārdzīvot iesaistīšanās amatierkolektīvu darbībā, spēlējot orķestrī un dejojot Gorkija Kultūras pils deju ansamblī. V. Ozols pirmo reizi saskaras ar deju iestudēšanu, nodibinot un vadot pats savu deju kolektīvu. Kā vēlāk pats atzīst, tieši šeit veidojies V. Ozola dejas rokraksts, mācoties un pilnveidojoties dejas mākslā, rodot sajūtu, kā jāveido deja un kā tai jāizskatās uz skatuves. 1950. gadā V. Ozols atgriezās Jelgavā, un šajā pilsētā strādāja visu savu radošā darba mūžu, kļūstot par ievērojamu Jelgavas kultūras dzīves veidotāju.
V. Ozola ieguldījums latviešu skatuviskās dejas attīstībā ir liels – tieši viņš bijis idejas aizsācējs un dibinātājs vairākiem Jelgavas deju kolektīviem - TDA “Jaunība”, TDA “Diždancis”, VPDK “Laipa”. Strādājis TDA “Kalve” un TDA “Lielupe”. Vilis Ozols ir vairāk kā 90 horeogrāfiju autors! Ne velti V. Ozolu lepni sauc par bagātās Zemgales deju ķēniņu. Sižetisko deju aizsācējs un spilgts pārstāvis – ikvienam dejotājam un deju mīļotājam zināmi neatkārtojamie “Spriguļi”, “Klabdancis”, “Lielas mucas, mazas mucas”, “Svinīgais solis” u.c. Horeogrāfiskais veikums novērtēts dažādos konkursos Latvijā un pasaulē. Kā teicis viņš pats: “Radot deju ir jādomā par to, ko grib izteikt, kas manī ir iekšā. Lai dejai ir saturs un dvēsele. (…) Dažreiz manas dejas ir it kā ļoti vienkāršas, bet tieši vienkāršībā slēpjas skaistums.” V. Ozols bijis vairākkārtējs Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētku virsvadītājs un Goda virsvadītājs.
Runājot par V. Ozola māksliniecisko personību, nevar nepieminēt viņa aizraušanos ar ziņģu mūziku un dziedāšanu. Viņš piedalījies vairākkārt festivālos „Latvju ziņģe”. V.Ozols ir sarakstījis dziesmas un mūziku vairākām savām dejām. Viņa mīlestība pret darbu, deju un cilvēkiem apvieno vairākas paaudzes, radot unikālu kultūras un amatiermākslas sajaukumu.
Bet laikabiedri un līdzcilvēki viņu atceras un piemin kā možu, dzīvesprieka un spara pilnu – “sirds cilvēks ar dejā dāvātu dvēseli”. Un šī dejas mīlestība dzīvo cauri laikiem, bagātinot un pilnveidojot dejotāju paaudzes. Pieminot ar sirds siltumu un pateicību, vairāk kā 300 dalībnieki satiksies uz vienas skatuves, lai kopā dejotu, dziedātu un muzicētu koncertā “Cilvēks, kas vieno. Vilim Ozolam - 100”. Koncerta idejas autores un veidotājas Ieva Karele, Sandra Kauranena, koncerta režisors Sandis Kalniņš.
Priecāsimies redzēt ikvienu š.g. 26. novembrī, plkst. 16:00 Jelgavas Kultūras namā. Biļetes pieejamas Biļešu Paradīzes kasēs un www.bilesuparadize.lv
Pateicamies par atbalstu Valsts Kultūrkapitāla fondam, Jelgavas valstspilsētas domei, Jelgavas pašvaldības Kultūras padomei, Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādei “Kultūra” un Zemgales plānošanas reģionam. Projekts ''Koncertuzvedums ''Vilim Ozolam-100'''' tiek realizēts Zemgales vēsturiskās zemes kultūras programmas 2023 ietvaros.